Łapki
Logo Psie Sztuczki
Strona Główna Warto Wiedzieć Sztuczki Sporty Psy Zdjęcia Rasy Forum Linki Profil

Krok (step) hiszpański

Ocena: 5 (Głosów: 3) Dodane: 26-02-09 12:25 przez Ada
Zmodyfikowano: 22-05-17 13:46
Odsłon: 2704

Krok hiszpański to naśladowanie rodzaju chodu koni. Polega na podnoszeniu wyprostowanych przednich nóg oraz na wysokim podnoszeniu tylnych (podkulanie pod zad).

U psów najczęściej kształcimy łatwiejszą wersję, czyli podnoszenie tylko przednich łap.Jest to figura bardzo często wykorzystywana w tańcu z psem.

Sztuczką wyjściową jest podawanie łapy. Musimy dojść z psem do etapu podawania łapy będącej lustrzanym odbiciem naszej wysuniętej ręki. Pies powinien reagować na gest naszej ręki. Gdy wyciągamy prawą rękę - podaje nam lewą łapę. Gdy wysuwamy rękę lewą - podaje prawą łapę. Starajmy się nie używać komend słownych tylko optycznych (wyciągnięta ręka).

Pracujmy również nad tym, aby pies podawał łapy z pozycji stojącej (zwykle uczymy dawania łapy z siadu).

Kolejnym etapem jest nauka reagowania na nasze nogi, a nie ręce. Zaczynamy od dołączenia ruchu nogi do ruchu ręki. Wysuwając rękę do psa, podnośmy jednocześnie nogę (prostą lub zgiętą w kolanie). Trzymajmy się zasady: Prawa ręka - prawa noga, lewa ręka - lewa noga.
Nagradzamy psa za każdym razem, kiedy zareaguje na widok naszej ręki i nogi podniesieniem odpowiedniej łapy (prawa ręka, lewa łapa - lustrzane odbicie).
Powtarzamy kilka razy z użyciem obu naszych kończyn. Z czasem redukujemy ruch ręki tak, aby pies reagował odpowiednio tylko na podniesienie nogi.

Jak pies będzie prawidłowo to wykonywał, możemy pracować nad kształtowaniem wysokości podnoszenia łap. Oczywiście im wyżej, tym lepiej. Zacznijmy nagradzać psa tylko, gdy podniesie łapy odpowiednio wysoko.

Po tych etapach pies będzie świetnie podnosił wysoko przednie łapy reagując na ruch naszej nogi.
Nie poprzestajemy oczywiście na "chodzeniu w miejscu". Wprowadźmy ruch. Zacznijmy odchodzić do tyłu, podnosząc nogi, namawiając psa, do podążania za nami z podnoszeniem łap (my tyłem, on przodem).

Inną wersją kroku hiszpańskiego jest jego nauka, gdy pies jest obok nas, a nie na przeciwko. Jest to łatwe do nauczenia, jak opanujemy wersję na wprost.

Właściciele mniejszych piesków muszą się liczyć z koniecznością przykucania na jednej nodze w początkowych etapach nauki.

Powodzenia

Sztukmistrze:


Jeśli Twój pies potrafi wykonywać tą sztuczkę, dodaj zdjęcie, na którym ją wykonuje.

Wika

w całej okazałości

Autor Komentarz
hourse
Offline

Sztuczki: 0
Posty: 7
10-07-13 16:50

A czy nie można by było tego nauczyc na drabince? Pies wtedy musi wysoko podnosic lapy. Wydaje mi się, że tak będzie prościej

Reklama
Offline

Sztuczki: 0
Posty: 0
Nateenanu
Offline

Sztuczki: 1
Posty: 3
15-11-09 14:01

Myslę, że pomocne bedzie nauczenie psa przybijania 'piatki' do stopy :) jak myslicie? Piatke do stopy mamy juz opanowaną na szczęscie. Sprawdze i dam znac :D

Ada
Offline Administratorzy

Sztuczki: 19
Posty: 353
13-07-09 16:54
Z siadu możesz go nauczyć podawania łap na zmianę w szybkim tempie. Krok hiszpański to sztuczka ruchowa, czyli ze stania. Cały jej w tym urok.
Nauka podawawania łap w siadzie to początkowy etap.
Alda04
Offline

Sztuczki: 0
Posty: 13
13-07-09 15:17
A mogę zacząć uczyć psa tego kroku ale najpierw jak on siedzi i podaje pod rząd łapy na zmiane .? xd Bo przynajmniej ja tak prróbuję ;d Siedzę naprzeciwko psa i mówię: łapa, łapa i tak kilka razy aż pies podniesie łape xd
Jeżeli pies łapy nie podniesie na komende to pukam go lekko w tą łapkę ;D
Madziulik_13
Offline

Sztuczki: 0
Posty: 4
11-03-09 16:51
Jedna z ulubionych komend :D
Mamy ją od dawna opanowaną ;)
Również na odległość :)
Ada
Offline Administratorzy

Sztuczki: 19
Posty: 353
26-02-09 12:25
Krok hiszpański to naśladowanie rodzaju chodu koni. Polega na podnoszeniu wyprostowanych przednich nóg oraz na wysokim podnoszeniu tylnych (podkulanie...
Wiecej

© 2009 www.psiesztuczki.pl | O nas i kontakt | Tricky Dogs